اخبار و مقالات

عوامل تعیین کننده کیفیت سنگ ساختمانی

عوامل تعیین کننده کیفیت سنگ ساختمانی
مهمترین عوامل عدم موفقیت کشور ما در بازارهای جهانی عدم دستیابی به کیفیت رقابت پذیر با محصولات سنگی عرضه شده توسط کشورهای پیشرو در عرصه صادرات عنوان می‌شود. کیفیت در محصولات مختلف به پارامترها و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که در بسیاری موارد وجه تشابه‌ی در بین آنها وجود ندارد. کنترل کیفیت در سه بخش حین استخراج، حین عملیات فرآوری و بعد از تولید محصول بایستی انجام شود. برای کنترل کیفیت هنگام استخراج و فرآوری سنگ باید طی فرایند، مراحل مختلف آن را تحت نظر داشت و عملیات مختلف که روی سنگ انجام می‌شوند را کنترل کرد.

سنگ آنتیک

سنگ آنتیک
بسته به نوع سنگ می‌توان از ضایعات و باطله‌های سنگ استفاده‌های زیادی نمود، اگر سنگ های
ضایعاتی از نوع آذرین باشند که سخت می‌باشند می‌توان از آنها برای تولید سنگ فرش استفاده نمود،ولی اگر سنگ‌های نرم باشند مانند تراورتن می‌توان آنها را به پودر سنگ تبدیل نمود یا از آنها برای تهیه سنگ‌های آنتیک که در نماها استفاده می‌شود بهره برد.

سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی
سنگ‌های مصنوعی ازترکیب مجدد سنگ‌های طبیعی با مواد افزاینده دیگر بدست می‌آیند که به آنها وزن کمتری داده و در نتیجه نصب آنها سریعتر می‌شود. این سنگ‌ها از ترکیب سیمان، رس ها، آگرگات‌های سن گهای ضایعاتی و خاک‌های سبک وزن ساخته می‌شوند. مواد بکار رفته دراین سنگها تماماً کیفیتی مبتنی بر ملاحظات محیطی و انسانی دارند. رنگ دانه‌های اکسید آهن، رنگ مورد نظر را به این سنگ‌ها می‌دهد. ت

صنعت سنگ

صنعت سنگ
صنعت سنگ‌های تزیینی کشور صنعتی است که در دو بخش معدن و فرآوری فعالیت نموده و محصولات خود را به دو صورت خام و فرآوری شده جهت استفاده در صنایع مختلف علی الخصوص ساختمان عرضه می‌نماید. این صنعت با بهره گیری از مزیت‌های رقابتی همچون ذخایر غنی و متنوع سنگ خام و موقعیت جغرافیایی مناسب در تلاش است که محصولاتی با کیفیت بالا تولید و در بازارهای داخلی و خارجی عرضه نماید.

سنگ گیوتین - سنگ قیچی

سنگ گیوتین - سنگ قیچی
سنگ قیچی به طول 10 ، عرض 3 تا 4 و ضخامت 1،5 سانتی متر در کارخانه سنگبری به وسیله گیوتین (قیچی) تهیه می‌شود البته ممکن است از سنگ قیچی با طول بیشتر از 10 سانتی متر هم استفاده شود . زوایای سنگ قیچی‌ها 90 درجه و سطوح آن (قسمت هایی که در نما دیده می‌شود) دارای برجستگی‌های نامنظم هستند .

انواع سنگ ساختمانی ایرانی

انواع سنگ ساختمانی ایرانی

عمده‌ترین سنگ‌هایی که در عملیات ساختمانی در ایران به کار می‌روند عبارتند از گرانیت‌، سنگ سبز توف کوارتزیت، سنگ آهک تراورتن، مرمر، سرپانتین، ماسه سنگ و شیست. گرانیت: از انواع سنگ‌های آذرین بوده و بسیار سخت و محکم، بادوام، زبر و بسیار جلاپذیر است. ساب زدن و جلاپذیری از ساب معمولی و نمای سنگی تا مرحله آینه‌ای امکان‌پذیر است.

گرانیت خرد شده را برای تهیه بتن زیرسازی جاده و راه‌آهن و سنگ ساختمانی آن را برای بناهای یادبود، زیربنای تاسیسات، تزئینات داخل و خارج ساختمان و کف‌سازی به کار می‌برند.

از انواع گرانیت ساختمانی می‌توان گابرو، دیاباز، که اصطلاحا به آن گرانیت سیاه هم می‌گویند را نام برد.

مشاوره قبل از خرید